Weneckie skarby: z wizytą w najsłynniejszej bazylice Włoch

Ta piękna bazylika zalicza się do najsłynniejszych zabytków sztuki sakralnej, jakimi kojarzone są Włochy. To perełka dawnego budownictwa oraz symbol tak wspaniałego miasta, jakim jest Wenecja. Wycieczki po tym mieście obowiązkowo uwzględniają w programie zwiedzenie tego zabytku, a biura podróży promują wiedzę na jego temat od lat. Bazylika św. Marka to miejsce wyjątkowe, które bez wątpienia zasłużyło na zainteresowanie ze strony turystów. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Kojarzona z pięknymi mozaikami oraz licznymi dekoracjami, bazylika jest tez obiektem znanym z długiej i ciekawej historii. Kościół ten stanowił pierwotnie prywatną kaplicę weneckich dożów, z czasem jednak stał się niezwykle ważnym miejscem kultu. W początkach XIX wieku stała się bazylika św. Marka wenecką katedrą, zyskując tym samym jeszcze większe uznanie. Dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Wenecja. Turyści w czasie wycieczki po tym mieście bardzo chętnie zaglądają do jej wnętrza, tym bardziej, że biura podróży ułatwiają im zwiedzanie tego obiektu. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?
Pierwsza świątynia w tym miejscu istniała już w IX wieku, jednak po pożarze w X stuleciu trzeba było wznieść nowy obiekt. Powstała w ten sposób bazylika, której pierwowzorem stał się kościół św. Apostołów w Konstantynopolu. Bazylika św. Marka to ciekawa budowla sakralna, która powstała na planie greckiego krzyża. Już z daleka widoczne są jej kopuły: cztery znajdujące się na ramionach krzyża oraz największa, piąta, wzniesiona w miejscu, w którym krzyżują się nawy. Zachwyca też fasada, której dekorację stanowią wyjątkowe dzieła sztuki. Wspaniałe mozaiki, w gronie których nie brak cennych zabytków z połowy XIII wieku, stanowią tu atrakcję najważniejszą. Jedną z tych najciekawszych jest mozaika, która przedstawia scenę sprowadzenia ciała św. Marka do Wenecji. To właśnie jej turyści poświęcają najwięcej uwagi podczas zwiedzania świątyni.
To, co najpiękniejsze, czeka jednak na turystów w kościelnym wnętrzu. Bazylika św. Marka sławę zdobyła przede wszystkim jako kościół, który może oczarować każdego niezwykle bogatym wystrojem wnętrz. Zachwycają piękne kolumny i mozaiki, które przedstawiają m. in. najważniejsze wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu. Zachwyca też gotycki ołtarz, który zdobył uznanie jako jeden z najwspanialszych przykładów sztuki bizantyjskiej na całym świecie.

W takich miejscach, jak bazylika św. Marka, szybko można się przekonać o wyjątkowości włoskich miast. Wenecja może oczarować każdego, a znajdujące się na jej terenie zabytki architektury to wyjątkowe skarby, obok których nie można przejść obojętnie.

Kategorie: Podróże Religia Wenecja Wiara