Pszenica durum jest nieodzownym i uniwersalnym składnikiem regionalnej kuchni włoskiej, o czym świadczą słynne przepisy zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie, takie jak spaghetti carbonara, spaghetti z czosnkiem, oliwą i chili, spaghetti z serem i papryką czy ponadczasowe spaghetti z sosem pomidorowym. Obecnie istnieje około 200 odmian tego makaronu, który doskonale nadaje się do przyrządzania z różnymi sosami i przyprawami.
Pomimo swojej sławy, pochodzenie spaghetti jest od dawna dyskutowane, a różne teorie widzą kontrast między Wschodem a Zachodem. Choć kształt spaghetti wywodzi się z Chin, a proces produkcji został częściowo przejęty przez kuchnię arabską, to właśnie Włochom przypisuje się wynalezienie tego makaronu.
Etniczne korzenie spaghetti
Przez lata wierzono, że odkrywca Marco Polo przywiózł spaghetti do Włoch po powrocie ze swojej słynnej podróży do Chin w 1295 roku. Choć mit ten był błędny, gdyż opierał się na niewłaściwej interpretacji jego pism, to wydaje się dowodzić, że kształt spaghetti faktycznie wywodzi się ze Wschodu, a w szczególności z Azji Zachodniej. Mówi się, że na obecnym obszarze Pakistanu makaron (ryżowy) był jedynie odpadem z suszonego makaronu, który przygotowywano dla sułtana, i że dopiero później został uznany za samodzielne danie, a następnie rozprzestrzenił się także w Indiach. Egzotyczne pochodzenie ma również podstawowy składnik spaghetti, czyli mąka z pszenicy durum, wykorzystywana już w krajach arabskich do produkcji kuskusu, a także do procesu suszenia, który Saraceni prawdopodobnie wyeksportowali do basenu Morza Śródziemnego, w tym na Sycylię. Krótko mówiąc, wydaje się, że inspiracją do wynalezienia spaghetti były zwyczaje i tradycje kulinarne innych krajów niż Włochy, bliższych i dalszych. Poznaj przepis na pyszne spaghetti!
Historia spaghetti „Made in Italy”
Najwcześniejsze historyczne dowody na rozpowszechnienie tego makaronu we Włoszech, a także istnienie przemysłu makaronowego, sięgają XII-XIII wieku; to właśnie w tym okresie różne formy makaronu zaczynały się rozprzestrzeniać na całym półwyspie, w tym makaron, ravioli i gnocchi.
Jest więc prawdopodobne, że narodziny i rozpowszechnienie spaghetti sięgają czasów średniowiecza. W tamtych czasach makaron bardzo różnił się od dzisiejszego, oprócz tego, że był daniem dla bogatych, gotowano go znacznie dłużej, a przede wszystkim przyprawiano go dziwnymi składnikami o słodkim, słonym lub ostrym smaku, takimi jak mięso, świeży ser, cukier, zioła, pieprz. Jednak dopiero w 1819 roku termin „spaghetti” pojawia się po raz pierwszy w słowniku języka włoskiego, jest to okres, w którym danie to stało się podstawą popularnej i tradycyjnej kuchni neapolitańskiej.