Sos pesto jest jednym z najbardziej międzynarodowych włoskich sosów na scenie gastronomicznej. Prosty w wykonaniu, domowy sos pesto nie ma sobie równych i nie da się go porównać z żadnym z gotowych, które możemy kupić. Jest jednak drogi, ze względu na ilość zawartych w nim orzeszków nerkowca. Mimo to polecam spróbować, choćby tylko raz.
Jeśli odważysz się przygotować świeży sos pesto, powinieneś wiedzieć, że wytrzymuje on w lodówce około czterech, pięciu dni w idealnym stanie. Jeśli nie zamierzasz używać go w tym czasie, zawsze możesz zamrozić go w niewielkiej ilości i używać po trochu, bez rozmrażania całego słoika. Sos pesto powstaje ze świeżej bazylii, orzeszków nerkowca, oliwy z oliwek, czosnku i parmezanu i ma tak potężny smak, że niewielką ilością możemy dodać do dużej miski makaronu.
Pochodzenie sosu pesto
Pochodzenie sosu pesto jest niepewne, nie ma żadnych dokumentów na poparcie którejkolwiek z teorii na jego temat. Niektórzy twierdzą, że sos pesto wywodzi się z agliaty, rodzaju oleju marynowanego z pomidorami, czosnkiem i octem, używanego przez rybaków do konserwowania żywności w czasach, gdy nie istniały lodówki. Inni twierdzą, że jego początki wiążą się z moretum: sosem powstałym przez zmiażdżenie ziół, oliwy i sera, bardzo popularnym wśród Rzymian.
Zastosowanie sosu pesto
Zazwyczaj kojarzymy go z daniami z makaronem, ale sosem pesto można wzbogacić wiele innych potraw. Oto krótka lista zastosowań sosu pesto, które przychodzą mi do głowy i jestem pewna, że możecie ją uzupełnić o kolejne propozycje.
Świetnie sprawdza się jako baza do pizzy zamiast, lub w połączeniu z tradycyjnym sosem pomidorowym. Używaj go oszczędnie, rozprowadzając tylko cienką warstwę na bazie, ponieważ sos pesto jest intensywny i może zamaskować smak pozostałych składników.
Świetnie sprawdza się również zmieszany z serkiem śmietankowym jako super szybki dip z kilkoma paluszkami chlebowymi, paskami chleba tostowego pitta lub crudités, albo do zrobienia tostowych przystawek poprzez rozprowadzenie cienkiej warstwy sosu pesto na chlebie, a następnie nałożenie na niego suszonych pomidorów i sera mozzarella i zrumienienie ich w piekarniku. Poznaj przepis na makaron, ze śmietanką i pesto tutaj: https://www.justfood.pl/makaron-z-sosem-z-pesto-i-smietanka-30-jak-przygotowac
Inne pomysły, które przychodzą mi do głowy to dodanie go do tłuczonych ziemniaków, aby uzyskać ciekawy smak; użycie go w sosach sałatkowych, dodanie go do klasycznego vinaigrette; dodanie go do bulionu do gotowania kuskusu, aby nadać mu bardzo delikatny smak; lub, dlaczego nie, mieszanie go z bułką tartą, aby pokryć rybę lub mięso do pieczenia na grillu.